درهنگام خرید پرینتر های سه بعدی به چه نکاتی توجه کنیم؟

نوشته شده توسط: shopadmin منتشر شده در: مقالات تاریخ: 2014-10-16 بازدید: 1241 نظرات : 0

پرینترهای سه بعدی ابزارهای جدید و جذابی هستند که به دلیل دامنه گسترده فعالیتشان در رشته های زیادی کاربرد دارند.

 

3d-printedFace

پرینترهای سه بعدی ابزارهای جدید و جذابی هستند که به دلیل دامنه گسترده فعالیتشان در رشته های زیادی کاربرد دارند.
به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تهیه این دستگاه ها جهت انجام امور مربوطه به رشته کاری یا تحصیلی خود هستند.
شناخت دقیق ویژگی ها، کاربردها و حتی محدودیت های این تکنولوژی جدید کمک خواهد کرد تا در خرید این دستگاه ها انتخاب بهتری داشته باشیم.

در این مطلب سعی می کنیم نکاتی که لازم است به هنگام خرید چاپگر های سه بعدی (3D Printer) در نظر گرفته شوند را بررسی کنیم.

 


1- تکنولوژی چاپگر سه بعدی مورد نیازتان را انتخاب کنید.

 

material-jettingچاپ سه بعدی خود انواع مختلفی دارد شما باید بسته به نیازتان یکی از انواع تکنولوژی های  FDM,DLP,SLR,SLS و ... را انتخاب کنید.

ابتدا مشخص کنید حداکثر دقتی که برای کارتان نیاز دارید چقدر است؟ اگر حداکثر دقت شما چیزی در حدود 100 میکرون(0.1 میلیمتر) است. تکنولوژی FDM و پرینترهای این رده برای شما مناسب خواهد بود! به دلیل قیمت ارزان، راحتی استفاده، مواد اولیه (Filament) متنوع، ارزان و در دسترس پرینترهای FDM برای دقت های نهایتاً 100 میکرونی مناسب هستند.
اگر دقت بالاتر از این را نیاز دارید میتوانید از پرینتر های سه بعدی لیزری SLR,DLP به طور معمولی از Resin به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند و دقتی در حدود 25 میکرون به شما خواهد داد. پرینترهای SLS از نوع پودر لیزر جهت ساخت نمونه استفاده می کنند و بعضاً دقت 10 میکرون را نیز در اختیار شما قرار می دهند.

 

 


2- قطعات چاپ سه بعدی شده را جهت چه کاربردی نیاز دارید؟


pp_matاز مسائل مهم دیگری که به هنگام انتخاب تکنولوژی پرینت سه بعدی باید در نظر گرفت. کاربرد قطعه ی مورد نظر است اگر قطعه مورد نظر قرار است به عنوان قطعه ای کاربردی (برای مثال چرخ دنده یک ربات) استفاده شود. بهترین انتخاب تکنولوژی FDM خواهد بود. چرا که مواد اولیه این تکنولوژی از جنس PLA، ABS و انواع دیگر ترمو پلاستیک ها است که نسبت به مواد اولیه سایر تکنولوژی های پرینت سه بعدی استحکام بسیار بالاتری دارند.
درصورتی که قطعه مورد نظر قرار است به عنوان قالب استفاده شود استفاده از پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی SLS,SLR,DLP منطقی تر است.
اگر ابعاد قالب مورد نظر کوچک باشد استفاده از DLP و ماده اولیه Resin بهتر است چرا که می توان قالب را با مواد مذاب پر کرده و Resin به راحتی بخار خواهد شد. ولی اگر ابعاد کمی بزرگ تر باشد، تکنولوژی sls راهگشا خواهد بود.

 

 


3- حداکثر مقداری را که می خواهید هزینه کنید را مشخص کنید.


imageمانند هر کالای دیگر جهت خرید پرینتر سه بعدی باید میزان هزینه ای را که میخواهید بابت خرید دستگاه پرداخت کنید را مشخص کنید.
ارزان ترین انواع پرینتر های سه بعدی، پرینتر های با تکنولوژی FDM هستند هم از نظر قیمت تمام شده دستگاه و هم مواد اولیه ، قیمت پرینتر های سه بعدی با این تکنولوژی بسیار مناسب تر از چاپگرهای سه بعدی با سایر تکنولوژی ها است. 

پرینتر های سه بعدی از نوع SLR,DLP در رده ی بعدی از نظر قیمت هستند. در نهایت اگر بیشتر می توانید برای خرید دستگاه هزینه کنید پرینتر های با تکنولوژی SLS با قیمت های بالاتر گزینه های بعدی شما برای خرید خواهند بود.


در مقاله بعدی تحت عنوان "نکاتی که به هنگام خرید پرینتر های سه بعدی FDM باید به آنها توجه کرد" به بررسی دقیق این نوع چاپگر های سه بعدی.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی